Várossá válásának negyvenedik évfordulója alkalmából tartott ünnepi képviselő-testületi ülést Tiszafüred. A város önkormányzata Képviselő-testülete „Tiszafüred Város Díszpolgára” elismerő címet adományozott 2024. július 5-én Gaál Sándor nyugalmazott könyvtárigazgató részére.
Fotó: Tiszafüredi Városi Könyvtár
Gaál Sándor Egerben született 1939. szeptember 1-én. Középiskolás éveit a fővárosban töltötte, első diplomáját a Debreceni Tanítóképző Intézet népművelő-könyvtáros szakán kapta, majd könyvtárosi oklevelet az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett.
1962-től a Heves megyei Kál községben dolgozott a művelődési otthon képesítés nélküli igazgatójaként, később a füzesabonyi járási könyvtárat vezette. 1974 novemberétől a tiszafüredi nagyközségi-járási könyvtár igazgatója. Az első évek a könyvtár bővítésével, a könyvtártechnikai kapacitás növelésével, a szolgáltatások és a munkaszervezet korszerűsítésével teltek. Később munkatársaival a helyismereti-helytörténeti gyűjtemény és szolgáltatásszerkezet fejlesztésébe kezdett, amely néhány éves felfutással a nyolcvanas évek közepére a település és intézménytípusban iskolát teremtett.
A városi férfikar szervezője és laikus vezetője, a Férfikari Alapítvány és a Tiszafüredi Énekegylet létrehozásának kezdeményezője, adminisztratív ügyeinek intézője.
1983/84-ben közreműködött Tiszafüreden az új könyvtár tervezésében. Az építkezést, a beköltözést, az 1988-as tavaszi megnyitást követő hónapokat könyvtárosi pályájának szakmai sikereként élte meg.
1989-ben részt vett a Tiszafüredi Könyvtárpártoló Alapítvány létrehozásában, amelynek alaptőkéje meghaladja a 4 mFt-ot, éves kamatai pedig a könyvtári szolgáltatásfejlesztés, és gyűjteményépítés forrásait figyelemre méltó arányban bővítik.
1993-tól a kutatástól, szakirodalmi munkától elvont idejét a technikai lehetőségek tanulmányozására fordította, megkezdte a helyismereti gyűjtemény számítógépes feltárását. 2000 őszére elkészült a könyvtár első honlapja, s pár nap elteltével a katalógus a teljes könyvgyűjteményről online is elérhetővé vált.
Közel 30 évig tagja volt a Magyar Könyvtárosok Egyesületének.
2003. július elsejétől nyugdíjas, de utána is éveken át látogatta a könyvtárat. A helyismereti gyűjtemény feltárásában, az intézményi és alapítványi honlapok aktualizálásában, az alapítványi iratok kezelésében, a feldolgozó munkában, s a helytörténeti-helyismereti jellegű pályázatok, diplomamunkák „olvasószolgálati menedzselésében” segédkezett.
Dolgozatait, tanulmányait megyei és országos folyóiratok közölték. Több könyvismertetése, helytörténeti írása az egri és a szolnoki megyei napilapokban is megjelent, a tiszafüredi sajtó pedig több helytörténeti írását közölte. 1982 óta szerkesztette a "TISZAFÜREDI ÉVFORDULÓK" c. naptár éves számait, részt vett a "TISZAFÜREDI ESEMÉNYNAPTÁR" kiadvány formálásában.
1987-ben Szabó Ervin Emlékéremmel ismerték el munkáját. A „Tiszafüredért” díjat 2004 januárjában, a Magyar Köztársaság Elnökének Arany Érdemkeresztjét ugyanazon év márciusában vette át.
2013-2019 között tagja volt Tiszafüred Város Önkormányzata Települési Értéktár Bizottságának.
Az elismeréshez szívből gratulálunk!