Gacov Katalin: 70 évvel ezelőtt vette fel Verseghy Ferenc nevét a Szolnok megyei Könyvtár

Ma ünnepelni és emlékezni vagyunk itt, 267 éve, 1757. április 3-án jött világra Szolnokon Verseghy Ferenc.
Az itt élők gyakran hallják, emlegetik nevét. Például: „Az ismerősöm lányát felvették a Verseghy Gimnáziumba…”; „Meg kell újítanom az olvasójegyem a Verseghy Könyvtárba…”. Mindennapos mondatok ezek, de ha rákérdeznénk, hogy ki is volt valójában Verseghy Ferenc, már nem biztos, hogy magabiztos válaszokat hallanánk. „Aki először fordította magyarra a francia himnuszt…”; „Valami költőféle…”; „Itt született Szolnokon, elsétálok a sírja mellett, ha kimegyek a temetőbe…”; „A magyar nyelvvel foglalkozott…”; „Volt némi köze a Martinovics-mozgalomhoz, börtönbe is zárták…” - hallhatjuk róla.

Verseghy Ferenc szellemi öröksége 2014-ben – könyvtárunk javaslatára – bekerült városunk értéktárába, mint településünk kiemelkedő kulturális öröksége. Szolnok megbecsüli szülöttét, nekünk, a nevét viselő könyvtárnak pedig alapfeladatunk, hogy információval lássuk el a hatókörünkben élőket.
E feladatunkat teljesítettük 2017-ben, a Verseghy-emlékév alkalmából formabontó módon megrendezett kültéri molinó-kiállítással is, amelyet a Könyvtár munkatársai készítettek, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont XVIII. századi Osztályának közreműködésével, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával.
Nemcsak az érdeklődők, de minden erre járó elé tártuk az összefoglaló kiállítást, mely sokakat megállásra, böngészésre, olvasgatásra késztetett. Reméljük, ennek eredményeként a „Ki volt Verseghy Ferenc?” kérdésre határozottabb válaszok születtek, s mindenki megtudhatta, megérthette, miért büszke városunk szülöttjére.
A látványos tárlatot sajnos le kellett bontanunk, de a verseghy.vfmk.hu emlékoldal örök mementót állít Verseghy Ferencnek.
2022-ben születésének 265. évfordulójára újra létrehoztunk egy kisebb kiállítást, melyen egy tabló a tudós-költő életútját mutatta be, egy másik pedig a Verseghy-emlékülések 50 évét foglalta össze. Az ötévente szervezett – főként nyelvészeti és irodalomtörténeti témájú előadásokat magába foglaló konferenciák színes kronológiájaként.
A következő In Memoriam Verseghy Ferenc konferenciára sajnos nem 5, hanem 7 évet kellett várnunk a különböző veszélyhelyzeti korlátozások miatt. Ám hosszú szervezés után ma végre újra helyet adhatunk az emlékülésnek. Köszönöm a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya munkatársainak, valamint a kollégáimnak, hogy megszervezték ezt az eseményt.