KönyvtárMozi szakmai nap Egerben a Bródy Sándor Könyvtárban

2024. szeptember 23-án Egerbe látogattunk, ahol a Bródy Sándor Könyvtár adott otthont IKSZ szervezésében a KönyvtárMozi szakmai napnak.
Az egri kollégák érdekes előadásokkal, worksopokkal készültek erre a napra. Délelőtt három előadást hallgathattunk végig, amely részben elgondolkodtató, további gondolatokat ébresztő volt, részben gyakorlati tanácsokat osztottak meg a KönyvtárMozit használó települések könyvtárosaival. Ezeket a jógyakorlatokat hazahoztuk és közzé is tettük a megyei kollégák körében a Facebook zárt csoportunkban. Bízunk benne, hogy tudnak belőle ötleteket meríteni.
Első előadást dr. Kusper Judit (Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének igazgatója - Eger) tartotta az irodalom és a film párbeszédéről. Betekintést nyerhettünk a változó olvasási és médiafogyasztási szokásokról, a filmnyelv és az irodalmi nyelv kapcsolatáról, a filmes adaptációk fajtáiról. Érdekes, hogy mennyire hatással lehetnek a személyiségfejlődésre a filmekben megformált alapvető emberi karakterek, helyzetek, kapcsolatok.
A második előadáson Márkus István (Csorba Győző Könyvtár - Pécs) mutatta be a KönyvtárMozi filmes adaptációit, gyakorlati tanácsokkal, útmutatót adva a kistelepülési könyvtárosoknak, hogyan vágjanak bele a filmvetítésbe. Melyek azok a filmek, amelyekkel érdemes becsalogatni az olvasókat, később pedig közösséget formálni a helyi lakosokból.
A délelőtti utolsó előadáson pedig Koleszár Mártától (Katona József Könyvtár - Kecskemét) kaphattunk betekintést a Cigánymesék legújabb 8. részébe. Illetve a hozzá tartozó foglalkoztató füzetet ismertette, és adott módszertani segédletet hozzá.
Két délutáni program közül választhattunk, melyet az egri kollégák prezentáltak. Az egyik Szécsényi Orsolya Petőfi Sándor János vitézének a feldolgozásához készített saját fejlesztésű társasjátéka, a másik pedig Pauer Erika Silent Book workshopja volt.
Mi a János vitéz társasjátékot próbáltuk ki, amely rendkívüli interaktivitása, pörgőssége és viccessége mellett csapatépítő jellegű is volt. A társasjáték minden egyes része, tartalmilag és formailag is nagyon igényes, szép kivitelezésű.
Zárásként Ráduly György (Nemzeti Filmarchívum igazgatója - Budapest) történeti összefoglalója adott keretet a szakmai napnak. Összefoglalta az idén 110 éves animáció történetét és bemutatta a nfi.hu/magyar-animacio weboldalt, ahol további hazai animációs kisfilmeket, reklámokat találhatunk.
Útravalót pedig a Derce zenekartól kaptuk, akik Pedro Almodóvar munkásságát idézték meg spanyol szerelmes dalaikkal.

Bakondi Brigitta könyvtáros

Verseghy Ferenc Könyvtár - Szolnok