A Verseghy Ferenc Könyvtár innovációs pályázatának keretében negyedik alkalmához érkezett a Módszertani ötletek csoportos foglalkozásokhoz szakmai programunk. Mint már az előző alkalmak híradásában is leírtam, a programsorozat célja: gyakorlati javaslatok nyújtása a vármegyebeli és a Szolnok város iskolai könyvtárosoknak az élményt nyújtó csoportos foglalkozások tartásához. Egyúttal személyesebb kapcsolatot ápolni könyvtáros munkatársainkkal.
A két év alatt a jelentkezők megismerkedhettek a gyermekkönyvtárunkban használt posztótechnikával, bővítettük a digitális ismereteiket a QR-kódos játék és a Városfoglaló webes helyismereti alkalmazás kipróbálásával, készítésével, és egy mese változatos feldolgozását is bemutattuk az érdeklődőknek.
A negyedik műhelynap ismét a játékról szólt, tehát egyész délelőtt játszottunk.
Egy mintaprogram szabadulójátékká átalakított változatát játszották le a jelenlévők, melynek címe: Bűntény a gyermekkönyvtárban.
Tanúvallomásokat hallgattak, olvastak, cipőlenyomatokat, ujjlenyomatokat, DNS mintákat hasonlítottak össze, a bűnesetről készült helyszíni képeket néztek meg. A megtalált nyomok és a különböző nyilvántartások segítségével szűkítették és kiválasztották az elkövető fantomképét, nevét, foglalkozását, lakcímét. Következtettek az elkövetés okára, körülményeire. A végére igazi nyomozókká váltak.
A nyomok helyes értelmezése során összegyűjtött számokból kialakított négyjegyű kóddal kinyitott ládika rejtette az utolsó utasítást a bűntény megoldásához, a kézzel fogható bizonyíték megtalálásához.
Miután megfejtették a rejtélyt, felgöngyölítették a bűnesetet, ismét a digitáliskompetencia-fejlesztésre fektettük a hangsúlyt. A Genially alkalmazásban elkészített online szabadulószobát játszották le, majd bemutatásra került az alkalmazás.
A szakmai napon bemutatott és használt Genially alkalmazás anyagát a résztvevőknek eljuttattuk e-mailben.
Végül egy Kahoot kvízt is lejátszottak, illetve a szerkesztésébe is bepillantást nyertek.
A délelőtt nagyon jó hangulatban telt, és a szóbeli vélemények szerint hasznosnak is bizonyult.
Remélem, azóta kedvet kaptak a kollégák a technikákhoz, az alkalmazásokhoz, és otthon, saját könyvtárukban is kipróbálták és használják. A későbbi visszajelzések alapján szükség van az ilyenfajta szakmai napok szervezésére, várják a folytatást.
A projektet az intézmény Gyermekolvasó-szolgálati, a Helyismereti és a Módszertani csoport munkatársai közösen valósították meg.
Munkácsiné Szabó Katalin gyermekkönyvtáros, csoportvezető
Verseghy Ferenc Könyvtár - Szolnok