Január
Városi Könyvtár (Jászberény): Meskó Anna és Póka Gyula gyulai művészházaspár kiállítása. A bemutatásra kerülő művek között számos ex libris - köztük a könyvtár részére készített metszet - is megtalálható lesz.
Városi Könyvtár (Jászberény): Az új év első napjaiban Könyvtár és művelődés címmel megjelent a jászberényi járási- és városi könyvtár értesítője. A sok helyi és járási érdekességet tartalmazó 330 oldalas kiadvány szerencsésen mutatja be a városban folyó művelődési munkát és hívja fel a figyelmet a még kihasználásra váró lehetőségekre.
Városi Könyvtár (Jászberény): Több mint hétezer új kötettel gazdagodott a jászberényi járási-városi könyvtár. 186 ezer forint ráfordítással 76 ezer 590-re emelkedett a könyvtár köteteinek száma.
13. Verseghy Könyvtár (Szolnok): Czine Mihály irodalomtörténész, egyetemi docens tartott előadást Arcok és művek a romániai magyar irodalomról címmel. Az est programjában Varga Vilmos, a Nagyváradi Nemzeti Színház tagja adott elő az előadásban szereplő romániai magyar költők és prózaírók műveiből.
24. (Kunszentmárton): A kunszentmártoni művelődési központ, a járási könyvtár és a helyi ÁFÉSZ közösen a Park presszóban művészeti esteket rendez, amelyeken neves fővárosi művészek szerepelnek. Az első előadást január 24-én tartják. Az est vendége Bálint András színművész lesz, aki „Magyarország messzire van" című irodalmi műsorával mutatkozik be.
Február
Városi Könyvtár (Kisújszállás): 270 ezer forintos költséggel 64 négyzetméterrel bővítették a könyvtár a könyvtár alapterületét.
8. Városi Könyvtár (Jászberény): Mezőgazdasági könyvhónap. A megnyitón Arató Antal, a könyvtár igazgatója arról beszélt, hogy Jászberényben és a jászberényi járásban az utóbbi években fokozódott a mezőgazdasági könyvek
iránti érdeklődés. Gál Dénes agrármérnök a Szolnok megyei Vetőmagtermesztő és Ellátó Vállalat főmérnöke tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást a vetőmag felújítás időszerű kérdéseiről. Az előadás után a megnyitó résztvevői megtekintették a könyvtár és a könyvesbolt által rendezett mezőgazdasági könyvkiállítást.
14. Városi Könyvtár - Park Presszó (Kunszentmárton): Művészeti Estek. Berek Katalin Jászai-díjas színművésznő Nagy László irodalmi műveiből állította össze műsorát.
Március
József Attila Gimnázium és Mezőgazdasági Szakközépiskola Könyvtára (Kunszentmárton): Egy felszabadult tanteremben szabadpolcos könyvtárat rendeztek be. Itt helyezték el az iskola 6500 könyvét, amelynek több mint felét az utóbbi négy évben szereztek be. Évente 15-20 ezer forint jutott könyvvásárlásra.
Városi Könyvtár (Jászberény): A könyvtár a Palotásy János zeneiskolával közösen zenei klubot hozott létre, azt korszerű felszerelésekkel - magnetofonokkal, sztereó lemezjátszókkal - látta el. A klubnap adta a könyvtár gazdag - mintegy 400 lemezből álló - hanglemezgyűjteményét, és az elmúlt évek során készített magnófelvételeket.
31. Városi Könyvtár (Jászberény): „Kortárs magyar művészek” címmel válogatott kisgrafikákat bemutató kiállítás nyílt. A kiállítást Rethy István a kisgrafikai barátok körének titkára nyitotta meg.
Április
Dózsa György Gimnázium és Szakközépiskola Könyvtára (Mezőtúr): Az intézettel együtt megért immár majdnem négy és fél évszázadot a könyvtár is, amely az ország egyik leggazdagabb és legbecsesebb ritkaságokkal büszkélkedő középiskolai könyvtára. Kétszáz olyan kötetük van, ami a tizennyolcadik századnál régebbi és belső címlapjukon ott a felirat: „EX libris scholae M. Turiensis.”
Szolnok Megyei Néplap archívuma
Községi Könyvtár (Kunmadaras): A művelődési ház belső átalakítását ez év áprilisban kezdik meg. A nagyterem leválasztásával kialakítanak egy ifjúsági könyvtárat és egy klubszobát, ahol csoportos szakköri foglalkozásokat lehet tartani. Az átalakítási munkák mintegy 160 ezer forintba kerülnek, ezenkívül társadalmi munkában segítenek a nagyközség KISZ-es fiataljai, a helyi ÁFÉSZ és az építőipari ktsz is.
Városi Könyvtár (Kisújszállás): Bővítik a könyvtárat. A kétszázötvenezer forintba kerülő, hatvan négyzetméter alapterületű épület átalakítását rövidesen befejezik és megnyitják az olvasók előtt.
Tiszamenti Vegyiművek Könyvtára (Szolnok): A művelődési házban kapott helyet a könyvtár, amelynek 5 ezer kötetét 500 olvasó forgatja rendszeresen.
10. Községi Könyvtár (Jászszentandrás): Író-olvasó találkozó Móricz Virággal.
Községi Könyvtár (Jászapáti): Író-olvasó találkozó Móricz Virággal.
11. Községi Könyvtár (Jászjákóhalma): Író-olvasó találkozó Móricz Virággal.
12. Városi Könyvtár (Jászberény): Író-olvasó találkozó Móricz Virággal.
17. Községi Könyvtár (Jászfelsőszentgyörgy): Író-olvasó találkozó Ratkó Józseffel.
Községi Könyvtár (Jászboldogháza): Író-olvasó találkozó Ratkó Józseffel.
18. Városi Könyvtár (Jászberény): Író-olvasó találkozó Ratkó Józseffel.
Szandaszőlősi Fiókkönyvtár: A Megyei Művelődési központ és a Hazafias Népfront közösen „Ukrajna” címmel műsort rendezett a szandaszőlősi klubkönyvtárban. Az előadó Szurmay Ernő, a megyei könyvtár igazgatója, közreműködött a Híd irodalmi színpad.
Szolnok Megyei Néplap archívuma
23. Városi Könyvtár (Martfű): Szavalóversenyt rendeztek a Művelődési Központ könyvtárában. A versbarátok a kötelező Petőfi versek mellett hallhattak mai magyar lírikusaink alkotásaiból is egy csokorra valót. A szavalóverseny győztese Szalay Lászlóné gyors- és gépírónő, a martfűi Tisza Cipőgyár titkárságának dolgozója.
Május
7. Városi Könyvtár (Jászberény): Székely Mihály zenei napok. Kiállítás nyílt a könyvtárban, amely 34 jelentős magyar grafikusművész alkotásaival állít emléket Székely Mihálynak és Rácz Aladárnak.
Révész Napsugár linómetszete - Szolnok Megyei Néplap archívuma
26. Verseghy Ferenc Könyvtár (Szolnok): A bolgár kulturális iroda képviseletében Dimkó Sztancsev, az iroda megbízott igazgatója érkezett Szolnokra. Délután a megyei Verseghy könyvtárat tekintette meg, ahol Szurmay Ernő, igazgató ismertette a könyvtár tevékenységét.
27. Ünnepi Könyvhét
Verseghy Ferenc Könyvtár - Damjanich Múzeum (Szolnok): Könyvtörténeti kiállítás, amely a magyar könyvnyomtatás első századait kívánja bemutatni. A kiállítás anyagát megyei közgyűjtemények ritkaságszámba menő értékeiből válogatták össze. Itt látható többek között a karcagi és a mezőtúri gimnázium könyvtárának néhány nagybecsű értéke is. Például Bonfini „Magyar történeté”- nek 1606-os hannoveri kiadása, és sok más könyvtörténeti érdekesség.
28. Városi Könyvtár (Kunszentmárton): Rákos Sándort látták vendégül a könyvtárban.
Június
(Szolnok): Írók, könyvtárosok szolnoki találkozója. Harmadik alkalommal rendezték meg immár Szolnokon a könyvtárosok és írók találkozóját azzal a nemes
céllal, hogy az olvasás, a könyv megszerettetésének ügyét társadalmi üggyé avassák.
12. Városi Könyvtár (Karcag): Irodalmi est könyvtári törzstagoknak. Az olvasói törzstagság jutalmaként rendezett ünnepi irodalmi esten — címe Tündérálom — részt vesz Fábián Zoltán József Attila-díjas író és Sellei Zoltán előadóművész.
Július
Verseghy Könyvtár (Szolnok): Interjú Szathmáry Györgyné Rékasy Ildikóval a Szolnok Megyei Néplapban tőrvívásról.
Szolnok Megyei Néplap acrhívuma
EGYÜTT - Megjelent a Könyvtárközi Bizottság tájékoztatójának új száma.
14. Verseghy Könyvtár (Szolnok): Finn vendégek. A szolnoki Városi Tanács Vendégeként megyénkben tartózkodó Riihimäki finn város négytagú tanácsi küldöttsége — Pentti Vuorinen polgármester-helyettes vezetésével a könyvtárba látogattak.
31. Verseghy Könyvtár (Szolnok): Régi muzsika kertje címmel rendezett francia és olasz reneszánsz zenét bemutató estet a Verseghy Ferenc megyei könyvtár és a Szolnok városi Tanács V. B. művelődésügyi osztálya. Közreműködött Jancsó Adrienne Jászai-díjas érdemes művész, Csengeri Adrienne énekesnő, a Magyar Állami Operaház szólistája, Kecskés András lantművész és Stadler Vilmos Blockflöte művész.
Augusztus
Városi Könyvtár (Martfű): Kell a jó könyv! olvasópályázat.
Községi Könyvtár (Tiszabő): Befejezés előtt áll a tiszabői klubkönyvtár építése. A mintegy kétmillió forintos költséggel épült könyvtár műszaki átadása a jövő hónapban lesz.
Községi Könyvtár (Kőtelek): Épül a Művelődési Ház, melyben egy modern könyvtár is helyet kap.
Szolnok Megyei Néplap archívuma
Községi Könyvtár (Jászszentandrás): Több mint 15 ezer kötet könyvet kölcsönöztek az év első felében a jászszentandrási községi könyvtárból. Januártól június végéig 5898 olvasó látogatott a könyvtárba.
Szolnok Megyei Néplap archívuma
19. (Szolnok): A megyei tanács nagytermében adták át a Szocialista kultúráért miniszteri kitüntetést: Dr. Török Emilnek a Szolnok megyei könyvtár gazdasági igazgatójának, Kőszegi Jánosnak, a tiszaigari klub- könyvtár vezetőjének, Nemes Andrásnak, a jászberényi járási-városi könyvtár könyvtárosának és Ulveczki Mihálynénak, a kenderesi könyvtár vezetőjének.
24. Városi Könyvtár (Jászberény): Anatolij Kalasnyikov szovjet grafikusművész eredeti fametszeteiből nyílt kiállítás a jászberényi járási-városi könyvtárban. A több mint száz grafikai lapot dr. Semsey Andor, az ex libris-gyűjtők nemzetközi szervezetének alelnöke engedte át a kiállítás céljára saját gyűjteményéből.
Szeptember
Verseghy Könyvtár (Szolnok): Az indokínai szolidaritási hét keretében gyűlést tartottak a Szolnok megyei Verseghy könyvtár, a Damjanich Múzeum és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat megyei szervezetének dolgozói. Előadó Szurmay Ernő, a megyei könyv tár igazgatója volt. Együttérzésüket kifejező táviratot juttattak el a VDK nagykövetségéhez, és fizetésük arányában anyagi támogatást ajánlottak fel.
Községi Könyvtár (Tiszasüly): A könyvtár állománya 7964 kötet. Tavaly 407 olvasót tartottak számon, de Illés Mária könyvtáros szerint ez a szám nem volt reális. Ez év elején vette át a könyvtárat, s mint mondotta, eléggé zilált állapotban. Jelenleg 235 olvasó van, ők azonban valóban rendszeres olvasók.
Községi Könyvtár (Kuncsorba): A Községi Tanács ősszel a négyezer kötetes könyvtárat tízezer forint költséggel átköltözteti a művelődési házba, ahol erre a célra egy olvasó- és egy kölcsönzőtermet alakítanak ki.
Szolnok Megyei Néplap archívuma
Községi Könyvtár (Jászszentandrás): A tízezer kötetes községi könyvtár mellett négy kisegítő fiókkönyvtár - az ifjúsági, a járás-tanyai, a felső-tanyai és az alsó-tanyai - működik. Ezek a fiókkönyvtárak eredményesen segítik a külterületen lakók olvasási igényeinek kielégítését.
Fiókkönyvtár (Szolnok): Néhány hónapja adták át Szolnokon, a Vosztok úton a város tizenkettedik fiókkönyvtárát. Könyvállományának gyarapodásához két és félezer kötettel járult a megyei könyvtár. A gyermekkönyvtár anyagát gazdagítják ezek a kötetek. Szükség is van rá, népes az ifjú olvasótábor, népesebb, mint a felnőtteké.
9. Móricz Zsigmond Könyvtár (Mezőtúr): Műszaki könyvbemutató a műszaki hetek rendezvénysorozatán.
15. Verseghy Könyvtár (Szolnok): Az országos „Kell a jó könyv!” olvasópályázat televíziós döntője, melyet a szolnokiak ezúttal fokozottabb érdeklődéssel figyeltek, mert „hazai csapat” indult a győzelemért.
A hatfordulós elődöntőből továbbjutott szolnoki versenyzők imponáló szerepléssel megérdemelten megszerezték az első helyet, s így mindhárman kétszemélyes moszkva-leningrádi utazást nyertek, amelyen 1973 nyarán vesznek részt. A győztesek: Szatmári Györgyné, a megyei könyvtár munkatársa, Trömböczky Péter, a Nagyalföldi Kőolaj- és Földgáztermelő Vállalat mérnöke, és Ilyés István főhadnagy. Több ezer oldal elolvasásával készültek a pályázatra és sok éjszakai órát rááldoztak, mire a döntőig eljutottak.
Október
Városi Könyvtár (Jászberény): Kisgrafikai kiállítás. Összegyűjtik azokat a kis- grafikákat (ex libriseket, alkalmi lapokat), amelyek a magyar műemlék-épületeket, vagy részleteiket ábrázolják. A könyvtár és dr. Semsey Andor gyűjteménye, továbbá régi kiállítási katalógusok alapján összeállítottak egy jegyzéket, amely 140 ilyen lapot sorol fel. Ezt a jegyzéket á könyvtár elküldte minden magyar grafikusművésznek, ex libris gyűjtőnek, s kérték őket, hogy gyűjteményük alapján egészítsék ki és kölcsönözzék a tulajdonukban lévő kisgrafikákat a kiállításra. Ilyen módon nemcsak értékes kiállításhoz jut a könyvtár, hanem a készülő katalógus a művészettörténeti kutatás értékes forrásává is válhat.
Verseghy Könyvtár (Szolnok): Gyermekrajz pályázat.
6. Kertvárosi Könyvtár (Szolnok): Ki tud többet Szolnokról? címmel jól sikerült szellemi vetélkedőt rendezett a kertvárosi könyvtár ifjúsági klubja. A kérdéseket a város 900 éves történetéből állították össze.
16. SZMT Központi Könyvtár (Szolnok): A Ságvári Endre Megyei Művelődési Központ és az SZMT központi könyvtára a művelődési központ színháztermében Élő Delta címmel hangos műszaki magazin-adást rendezett. A program keretében műszaki filmek ősbemutatójára, könyvkiállításra és vásárra is sor került. Az Élő Delta hallgatóinak kérdéseire a televízió Delta műsorának bemondónője, Kudlik Júlia, főszerkesztője, Várhelyi Tamás és rendezője, Soós Árpád a helyszínen közvetlenül válaszolnak.
18. Klubkönyvtár (Tiszafüred-Kócsújfalu): Petőfi-emlékülést rendezett a Hazafias Népfront járási elnöksége és a járási művelődéspolitikai bizottság.
21. Községi Könyvtár (Jánoshida): Gyermekkönyvtár megnyitó.
Községi Könyvtár (Tiszaroff): Új könyvtárat avattak. Ez alkalommal Szurmay Ernő, a megyei könyvtár igazgatója „A könyv szerepe az ember életében” címmel tartott előadást.
Klubkönyvtár (Tiszabő): Az új klubkönyvtár átadása.
29. Verseghy Könyvtár (Szolnok): A Ságvári Endre Megyei Művelődési Központ színháztermében vidám verses, mesés irodalmi műsort tartanak gyermekek részére. A műsorban szereplő verseket, meséket Bókái Mária és Huszár László, a Szigligeti Színház művésze szólaltatja meg. A Tarka madár című irodalmi matinét a megyei központ és a Verseghy Ferenc megyei könyvtár szervezi közösen.
November
Tiszamenti Vegyiművek Könyvtára (Szolnok): Külön könyvtára is van a művelődési háznak, amely 5500 kötettel rendelkezik, és év végéig közel hatezres könyvkészlettel várja a 348 olvasót. A könyvtár készlete lehetővé tenné, hogy a jelenlegi olvasólétszám kétszeresét is el tudják látni könyvvel, azonban a heti 8 óra kölcsönzési idő már ígyg kevésnek bizonyul. Kedden és csütörtökön délután foglalkoznak hivatalosan a könyvkiadással, de gyakorlatilag minden nap fogadják az olvasókat.
5. Klubkönyvtár (Kőtelek): Az új klubkönyvtár ünnepélyes átadója. Intézményvezető Mondok Dezső.
Szolnok Megyei Néplap archívuma
14. Községi Könyvtár (Rákóczifalva): Író-olvasó találkozó Kőszegi Imre ifjúsági íróval.
15. Városi Könyvtár (Mezőtúr): Szavalóverseny a könyvtárban. A résztvevők Dózsáról szóló kötelező és szabadon választott költeményekkel indulhattak.
December
Szolnok Megyei Néplap archívuma
Városi Könyvtár (Mezőtúr): Dózsa György rendezvénysorozat. Író-olvasó találkozó dr. Hegedűs Gézával.
6. SZMT Központi Könyvtára (Szolnok): Ifjúsági olvasói ankét. Ságvári Endre testvérét Ságvári Ágnest látták vendégül.
9. Verseghy Könyvtár (Szolnok): Játék a könyvtárban címmel zenés, dalos műsort rendeztek a gyermekkönyvtárban.